Skivebogen  

Historisk Samfund for Skive og Omegn
blev stiftet i 1908 og har siden 1909 udgivet Skivebogen. Årbøgerne kan lånes på biblioteket via dette link til bibliotekslån. 
I årbogen fra 1983 er der et register over indholdet i årbøgerne fra 1909-1982. Der er yderligere udfærdiget et register i 2009.
Fra Jeppe Aakjærs redaktørtid er der en indholdsoversigt til redaktørens artikler.
I brugermenuen kan der vælges en indholdsfortegnelse over alle årbogens artikler. Altså et ajourført register, hvor der er indføjet uddybende oplysninger til artikler, hvor det er skønnet relevant.
Via Aakjærselskabet kan man forvisse sig om, at Jeppe Aakjær og Jenlefesterne stadig er en levende realitet på Skiveegnen.

 

   
Som det fremgår af registranten neden for, er personnavnene alfabetisk efternavnsordnet inden for hver lokalitet. Der er fødselsår og bopælssted. Region, sektion og distrikt er fjernet fra oversigten. Det er for alle region I, Nordjylland, Struer sektion, Skive distrikt. Det vil være muligt ud fra de registrerede personnavne, som er frigivet, at lave en opdeling på køn (det er simpelt, kun 1 registreret kvinde), alder, geografisk placering og erhvervsmæssig status. Den geografiske placering er foretaget både her og sammenfattende.
Der kan være navne, som ikke er medtaget her, også af helt uigennemskuelige grunde*. Men primært fordi de er registreret under andre lokaliteter end Skive Distrikt, f. eks. Frøslev eller en koncentrationslejr. De vil derfor være omtalt i teksten under den del af modstandsbevægelsen, som mistede livet, bl.a. også som et resultat af ophold i koncentrationslejr.
Udvælgelseskriteriet for registranten fra Modstandsdatabasen har været Skive Distrikt.
Helt oplagte dobbeltgængere er fjernet fra listen.
Med manglende søgeresultater og fradrag af dobbeltregistreringer holder de 345, som er fundet ved en generel søgning nok ca. stik. Desuden er der p.t. (2018) 20 endnu ikke offentliggjoorte navne fra Skive Distrikt. 
 
Vælg by. Hvis der ikke er anført by, er det fordi der ikke er registreret modstandsbevægelse i byen.
 
Efternavn
Fornavn
Fødselsdato
Dødsdato
Beskæftigelse
By
Rang
Andersen
Gunnar
15.11.1905
 
Stationsmedarbejder
Balling-Volling
Gruppefører
Christensen
Ove Charles
14.03.1914
10.03.2001
Murermester
   
Frederiksen
Kristian
10.01.1913
 
Vognmand
   
Grønbech
Alfred Emil
03.11.1907
 
Cykelhandler
   
Hedegaard
Kristen
13.01.1913
 
Agent
   
Hedegaard
Knud
23.04.1910
21.12.1987
Gårdejer
 
Gruppefører
Høstgaard
Holger Møller
30.04.1916
27.08.1987
Landmand
   
Høstgaard
J. Møller
19.07.1917
08.09.1991
Landmand
   
Høstgaard
Jens Møller
19.07.1917
08.09.1991
Landmand
   
Kristensen
Anders Præstgaard
07.05.1909
28.05.1984
Landbrugskonsulent
   
Pedersen
Aksel
04.07.1921
02.01.2001
Landmand
   
Thomsen
Carl
11.12.1919
 
Landmand
Bjerring
 
Blach
Jens
07.03.1915
29.01.1990
Sadelmager
Durup
 
Grove
Oscar
28.11.1913
 
Maler
 
 
Mortensen
Johannes
15.01.1910
19.05.1983
Tapetserer
 
 
Mortensen
Steen
27.06.1913
 
Tapetserer
 
 
Skou
Niels Vinter
12.03.1922
18.06.1998
Tapetserer
 
 
Daugbjerg
Søren
03.05.1908
29.09.1985
Gårdejer
Fly
 
Jepsen
Kresten
23.09.1907
 
Vognmand
 
 
Johannesen
Carlo
21.09.1913
19.08.1980
Snedker
 
Gruppefører
Kirkegaard
Alfred
1899
 
Gårdejer
 
 
Nielsen
Niels Aksel
04.12.1890
01.10.1977
Gårdejer
 
 
Nielsen
Søren Villy
13.03.1916
30.11.1997
Tømrer
 
 
Tinggaard
Jens Christian Foged
03.02.1914
11.05.1983
Landmand
 
 
Vinggaard
Peder
07.10.1899
09.04.1995
Landmand
 
 
Hauge
Christian
18.09.1914
04.02.1997
Landmand
Fur
 
Knudsen
Niels
10.10.1924
 
Landmand
 
 
Mortensen
Anders
25.09.1927
13.09.1968
Kontorassistent
 
 
Thorsen
Johannes
23.11.1916
 
Rebslager
 
 
Bodilsen
Jens
16.12.1918
 
Landmand
Glyngøre
 
Bro
Svend Aage
26.08.1924
 
Landmand
 
 
Bro
Svend Aage
26.08.1924
 
Landmand
 
 
Bro
Svend Aage
26.08.1924
 
Landmand
 
 
Jensen
Hermann
29.10.1920
22.01.2004
Portør
 
Gruppefører
Damm
Jens
02.12.1902
29.06.1982
Landmand
Grinderslev
 
Damm
Jens Heinrich Wilhelm
02.12.1902
29.06.1982
Landmand
 
 
Jensen
Peder Led
06.10.1910
 
Landmand
 
 
Kristiansen
Anton
27.06.1894
21.09.1976
Landmand
 
 
Lauritsen
Vagn
23.03.1924
28.02.2002
Smed
Harre
 
Bønding
Kr.
04.12.1892
13.09.1974
Handelsmand
Hem
 
Christensen
Kristian Bønding
04.12.1892
13.09.1974
Handelsmand
 
 
Dalsgaard
Jens
02.12.1893
11.02.1968
Plantageejer
 
Gruppefører
Døssing
K.
24.03.1912
02.02.1989
Tømrermester
 
 
Døssing
Niels Kresten Thor
24.03.1912
02.02.1989
Tømrermester
 
 
Mortensen
Henry
01.10.1916
20.09.2002
Maler
 
Gruppefører
Mortensen
Svend Henry Damsgaard
01.10.1916
20.09.2002
Maler
 
Gruppefører
Andersen
Anton
17.08.1923
22.11.1989
Landmand
Hjerk
 
Saugstrup
Aage
13.02.1916
 
Landmand
 
Gruppefører
Saugstrup
Holger
13.03.1919
16.10.1991
Landmand
 
Ordonnans
Saugstrup
Ingvard Jensen
05.06.1917
08.03.1996
Landmand
 
 
Skov
Frode
22.01.1917
 
Landmand
 
 
Graff
Henning
10.02.1911
16.07.1994
Forvalter
Haasum
Gruppefører
Graff
Theodor Henning Valdemar
10.02.1911
16.07.1994
Forvalter
 
Gruppefører
Høgh
Henry
13.10.1918
05.10.2003
Arbejdsleder
 
 
Brink
Arne
15.05.1918
17.09.2002
Landmand
Jebjerg
 
Brink-Jensen
Jens Arne
15.05.1918
17.09.2002
Landmand
 
 
Kristiansen
Aksel
04.10.1917
16.06.2003
Lærer
 
Gruppefører
Villadsen
Gudike
04.12.1922
22.09.2001
Landmand
 
 
Jensen
Aksel Kikkenborg
09.01.1923
12.03.2001
Landmand
Junget
 
Kikkenborg
Aksel J.
09.01.1923
12.03.2001
Landmand
 
 
Sørensen
Johannes
05.05.1919
10.09.2000
Landmand
 
 
Torp
Viggo
14.12.1917
20.07.1995
Chauffør
 
Gruppefører
Ludvigsen
Svend
17.07.1922
22.08.2000
Landmand
Krejbjerg
Gruppefører
Nielsen
Tage Grundvad
16.07.1920
25.07.1989
Landmand
 
 
Nielsen
N.F.
17.12.1897
25.08.1976
Mejerist
 
 
Nielsen
Niels Kristian Frederik
17.12.1897
25.08.1976
Mejerist
 
 
Rossen
Andreas Hansen
23.06.1920
09.08.1979
Landmand
 
 
Andersen
Arne
13.10.1911
 
Sømand
Lem
 
Andersen
Henry
12.12.1918
28.09.2002
Sømand
 
 
Jensen
Villy
21.05.1911
30.05.1976
Togbetjent
 
 
Knudsen
Agner
02.04.1918
20.06.2000
Lagerforvalter
 
 
Lundbæk
Niels Martin
05.01.1894
25.04.1976
Ekstraarbejder
 
 
Mathiasen
Jens Lund
03.01.1908
06.01.1989
Snedkersvend
 
 
Olesen
Ejnar
26.07.1908
14.07.1999
Boelsmand
 
 
Pedersen
Niels Kristian Dalsgaard
25.07.1922
01.11.1990
Kommis
 
 
Stampe
Viktor
26.04.1906
 
Banearbejder
 
 
Jensen
Kristen
14.03.1919
03.02.2002
Maskinpasser
Lihme
 
Jensen
Kaj Enna
13.04.1897
05.07.1989
Førstelærer
 
 
Jensen
Kaj Adolf Enna
13.04.1897
05.07.1989
Førstelærer
 
 
Pedersen
Osvald
28.06.1925
05.01.1990
Kommis
 
 
Sinding
Johannes Kristensen
06.01.1902
14.12.1991
Landpostbud
 
 
Smedemark
Erik
08.03.1913
19.12.1993
Landmand
 
 
Smedemark
Niels
17.05.1914
12.06.1986
Mekaniker
 
 
Bodilsen
Vilhelm Valdemar Ladefoged
12.03.1920
23.05.1973
Fisker
Nautrup
 
Bodilsen
Vilfred Ladefoged
25.02.1922
12.10.1989
Fisker
 
 
Christensen
Tøge Vilhelm
28.12.1913
19.01.1981
Købmand
 
 
Høgedahl
Kristian Kristensen
21.03.1920
06.07.2000
Fisker
 
 
Madsen
Anders
25.12.1891
19.09.1970
Fisker
 
Tillidsmand
Madsen
Kaj Johan
01.07.1917
31.10.1994
Fisker
 
 
Simonsen
Hans
23.04.1924
 
Elektriker
 
 
Sørensen
Karl Gustav
18.10.1916
 
Fisker
 
Ordonnans
Bligaard
Jens Iversen
07.04.1906
14.10.1994
Gårdejer
Oddense
Gruppefører
Christensen
Aage
01.04.1907
04.02.1983
Tømrermester
 
 
Jensen
Kristian Regnholt Knudsen
12.01.1911
24.02.1983
Proprietær
 
 
Jensen
Karl
28.01.1925
 
Chauffør
 
 
Jensen
Jens
18.02.1895
11.06.1974
Vognmand
 
 
Jepsen
Knud Otto
24.06.1919
05.05.2001
Kommis
 
 
Knudsen
Kristian
12.01.1911
24.02.1983
Proprietær
 
 
Larsen
Lars Peder
07.06.1917
16.07.1980
Landmand
 
 
Nielsen
Niels Christian
01.03.1917
08.10.1991
Smed
 
 
Nielsen
Nicolaj
21.08.1897
30.12.1981
Gårdejer
 
 
Nørrisgaard
Agner Kr.
15.12.1905
09.02.1970
Gårdejer
 
 
Pedersen
Lars Peder Larsen
07.06.1917
16.07.1980
Landmand
 
 
Skov
Peder
27.02.1907
 
Landmand
 
 
Vestergaard
Jens Goul
17.04.1913
24.02.1997
Landmand
 
Gruppefører
Vestergaard
Johannes
28.01.1922
 
Landmand
   
Dahl
Niels Kristensen
08.12.1907
29.12.1980
Gårdejer
Otting
 
Alstrup
Svend
26.10.1909
21.09.2002
Vognmand
Roslev
 
Graverholt
Rudolf Johannes
04.10.1919
18.07.2002
Kommis
 
Gruppefører
Graverholt
R.
04.10.1919
18.07.2002
Kommis
 
Gruppefører
Jacobsen
Harald
26.06.1919
30.05.1978
Chauffør
 
 
Mølgaard
Kristian
13.03.1913
 
Maskinarbejder
 
 
Nielsen
Bernhard
22.03.1914
 
Murermester
 
 
Nielsen
Verner
05.09.1926
17.10.2004
Stud. Polyt.
 
 
Nielsen
Angel Verner
05.09.1926
17.10.2004
Stud. Polyt.
 
 
Sørensen
Kristian
10.12.1914
 
Boghandler
 
Delingsfører
Blisgaard
Anders Bundgaard Iversen
08.04.1909
08.08.2001
Dyrlæge
Rybjerg
Næstkommanderende sst.
Frandsen
Aksel
28.09.1912
25.05.1987
Gårdejer
 
 
Nielsen
Øjvind
18.12.1916
16.01.1988
Chauffør
 
 
Nielsen
Peter Øjvind
18.12.1916
16.01.1988
Chauffør
 
 
Nielsen
Knud Krabbe
17.03.1913
19.01.1977
Lærer
 
Byleder (Salling)
Nielsen
Poul Kristian
16.03.1918
04.02.2003
Landbrugsmedhjælper
 
 
Nielsen
Svend Aage
16.01.1924
23.12.1993
Landbrugsmedhjælper
 
 
Tang-Andersen
Jens
17.08.1918
28.02.1991
Gårdejer
 
 
Jepsen
Peder
10.05.1913
19.03.2001
Landmand
Rødding
 
Kristensen
Evald
30.07.1922
22.05.1982
Landmand
 
 
Madsen
Svenning
17.06.1913
13.01.1994
Landmand
 
 
Nielsen
Aksel
02.03.1910
11.05.1992
Bogbinder
 
 
Thybo
Eiler
25.05.1922
 
Landmand
 
 
Graversen
Karl Jakob
20.07.1920
20.04.1971
Landpost
Rønbjerg
 
Jensen
Viggo Frederik
29.06.1912
17.01.1981
Portør
 
 
Jensen
Kristian Primdal
27.12.1922
17.02.1992
Landmand
 
 
Larsen
Hugo
09.10.1904
28.07.1986
Maskinpasser
 
 
Larsen
Hans Hugo
09.10.1904
28.07.1986
Maskinpasser
 
 
Mortensen
Poul Otto
15.10.1920
27.11.1983
Arbejder
 
 
Pedersen
Jens Sigvald
26.01.1913
17.05.1977
Arbejdsmand
 
 
Pedersen
Anders Kristian
02.05.1907
16.11.1999
Arbejdsmand
 
 
Plejdrup
Carl Johan
10.01.1925
 
Kommis
 
 
Primdal
Christian
27.12.1922
17.02.1992
Landmand
 
 
Sørensen
Ejner Åge
02.01.1903
01.10.1970
Smed
 
 
Vistisen
Karsten
15.01.1915
13.10.1970
Mejerist
 
 
Andersen
Gunnar Kristensen
15.07.1912
16.04.2003
Vognmand
Selde
 
Boll
Arne
22.06.1918
 
Landmand
 
 
Hansen
Niels
25.08.1920
01.10.1997
Landmand
 
 
Jensen
Hans Kristian
20.08.1925
 
Kommis
 
 
Jeppesen
Svend Thoni
26.02.1905
22.12.1988
Bager
 
 
Jeppesen
Viktor
20.10.1920
03.08.2002
Landmand
 
Gruppefører
Korsgaard
Kristian
05.09.1917
07.04.1995
Arbejdsmand
 
 
Kristensen
Henry
26.06.1915
 
Smed
 
 
Milsgaard
Karl Valdemar
26.09.1907
24.02.1980
Lærer
 
Gruppefører
Rask
Anton (Kjeld)
11.04.1897
10.04.1966
Læge
 
Rådgiver
Sørensen
Kristian
21.02.1920
08.02.2001
Landmand
 
 
Sørensen
Anders Kristian
21.02.1920
08.02.2001
Landmand
 
 
Dueholm
Dam
28.09.1911
 
Smedemester
Sevel
 
Andersen
Hans
13.12.1916
 
Prokurist
Skive
 
Andersen
Svend Bilstrup
08.01.1921
01.01.1996
Maskinist
 
 
Andersen
Thorkild
12.02.1914
31.08.1989
Slagter
 
 
Balthazar-Christensen
Torben Erik
22.12.1907
03.07.1988
Landsretssagfører
 
 
Bang
Stig
10.10.1914
 
Sagførerfuldmægtig
 
 
Bech
Bjarke
10.01.1914
30.04.1997
Slagtersvend
 
 
Boe
Frede
12.02.1918
 
Cykelsmed
 
 
Boel
Christen
22.12.1923
 
Maskinarbejder
 
 
Brandt
Henning
09.10.1927
 
Bud
 
 
Brautsch
Orla Aage Gerhard
18.01.1900
 
Inspektør
 
 
Brøndum
Christian
11.10.1902
 
Blikkenslager
 
 
Carlsen
Hjalmar Bregner
13.10.1913
04.11.1997
Assistent
 
Gruppefører
Carlsen
Frode Brejner
07.11.1909
24.02.1985
Lagerarbejder
 
 
Christensen
Ejner
29.04.1922
31.03.1991
Mekaniker
 
 
Christensen
Helge
08.12.1919
 
Kommis
 
 
Christensen
Ove
06.02.1919
29.04.1981
Frisørmester
 
 
Christensen
Kaj Ove
15.09.1923
 
Maskinlærling
 
 
Christensen
Eigil
19.09.1923
 
Maler
 
 
Christensen
Anton Diget
03.05.1926
19.12.1989
Radiotekniker
 
 
Christensen
Laurits Børge
03.04.1922
30.03.1984
Postbud
 
 
Christensen
Svend Erik
20.02.1924
29.04.1999
Stud. Milit.
 
 
Christiansen
Hans Peder
31.01.1919
01.12.1968
Rørlægger
 
Gruppefører
Damborg
Ove
26.07.1910
 
Restauratør
 
 
Dragheim
Ib
24.01.1914
13.10.2010
Tandlæge
 
Næstkommanderende
Eggertsen
Arne
21.11.1911
 
Mekaniker
 
 
Evert
Kaj Hermann
19.11.1922
28.01.1979
Kommis
 
 
Fisker
Søren
09.11.1907
 
Fisker
 
 
Fløe-Fejerskov
Peder
14.02.1921
06.04.1999
Reservepolitibetjent
 
 
Hansen
Hans Vilhelm
02.09.1909
23.11.2001
Maskinarbejder
 
 
Hansen
Sven Erik Sustmann
13.05.1921
14.07.2003
Urmager
 
 
Hansen
Harald Ove
01.08.1915
 
Værkfører
 
 
Hansen
Svend Aage
24.09.1920
07.05.1997
Liniearbejder
 
 
Hansen
Christian
27.05.1912
01.10.1982
Mekaniker
 
Motorordonnans
Hansen
Jens Christian
27.05.1912
01.10.1982
Mekaniker
 
Motorordonnans
Hermansen
Svend Aage
11.02.1911
26.04.2000
Disponent
 
 
Hersing
Knud
06.05.1911
 
Forretningsfører
 
 
Holle
Helge A.
29.08.1922
 
Ekspedient
 
 
Hove
Ove
17.05.1914
21.10.1993
Arkitekt
 
Delingsfører
Høj
Niels Skytte
30.09.1918
 
Frøhandler
 
 
Haahr
Peder Christian
27.05.1904
26.09.1972
Pastor
 
Pressesekretær
Ingstrup
Orla Michaelsen
17.04.1915
11.10.1987
Købmand
 
 
Iversen
Peter
05.08.1923
 
Mekaniker
 
 
Jakobsen
Christian Sønderby
30.05.1926
05.01.1992
Typografelev
 
 
Jansson
Carlo
28.10.1917
 
Skræddersvend
 
 
Jensen
Svend Østergaard
21.07.1912
13.03.1995
Mekaniker
 
 
Jensen
Svend Østergaard
21.07.1912
13.03.1995
Mekaniker
 
 
Jensen
Herluf Østergaard
04.03.1916
07.07.1988
Arrestmedhjælper
 
 
Jensen
Niels Christian
09.02.1909
 
Kontorist
 
 
Jensen
Johannes
06.09.1921
 
Rørlægger
 
 
Jensen
Knud Dalby
03.09.1923
 
Mæglerassistent
 
 
Jensen
Carl
14.08.1920
 
Gartner
 
 
Jensen
Anker
17.05.1921
06.08.2001
Snedkersvend
 
 
Jensen
Henry
21.07.1918
19.09.1996
Lagerarbejder
 
 
Jensen
Henning
24.05.1918
29.05.1996
Kontorist
 
 
Jensen
Henry
19.08.1908
 
Bankassistent
 
Gruppefører
Jensen
Kr. Marius
27.07.1882
 
Snedkermester
 
 
Jensen
Frederik Otto
29.08.1908
24.05.2001
Bankassistent
 
Delingsfører
Jensen
Svend Aage
24.12.1915
17.10.1997
Boghandler
 
 
Jensen
Bjarne Christian
07.07.1925
 
Maskinarbejder
 
 
Jensen
Niels
19.11.1916
30.08.2000
Tømrer
 
 
Jensen
Poul Erik
03.04.1925
30.01.1999
Revisorassistent
 
 
Jensen
Vagn Jeldtoft
16.06.1926
19.03.2003
Mathelev, fabriksarbejder
  Skive, København, Region VI og Region I (Nordjylland)
Jensen
Svend Aage
25.11.1923
10.08.1998
Maskinarbejder
 
 
Johnsen
A. Hegnet
16.07.1920
 
Mekaniker
 
 
Josefsen
Olaf
26.07.1898
1967
Autoforhandler
 
 
Jørgensen
Holger
08.04.1923
05.03.1981
Hjælpearbejder
 
 
Jørgensen
Jørgen H.
10.10.1920
 
Pottemager
 
 
Jørgensen
Carl Johan
23.12.1904
01.05.1987
Maskinarbejder
 
Delingsfører
Jørgensen
Folmer Buhl
12.03.1908
25.04.1977
Lagerekspedient
 
 
Jørgensen
Aage Høy
07.06.1914
 
Tømrersvend
 
 
Kjeldsen
E.
25.09.1902
 
Telefonmontør
 
 
Kjærgaard
Henry
28.07.1921
09.02.2001
Cykelsmed
 
 
Kjølhede
Eigil
13.11.1921
24.01.1996
Malersvend
 
 
Klit
Kristian Marius
21.01.1906
 
Kontorassistent
 
 
Knudsen
Harald
12.05.1911
24.07.1993
Arbejdsmand
 
 
Kristiansen
Kresten
11.01.1923
05.03.1972
Arbejdsmand
 
 
Krøll
Knud Amalius
27.05.1913
16.07.1990
Arkitekt
 
 
Kühl
Edmund Warren
14.04.1925
25.03.1990
Kontorist
 
 
Larsen
Hans Jensen
13.09.1900
16.01.1975
Telefonmontør
 
 
Laursen
Fritz Thorgaard
31.07.1914
13.02.1994
Bryggeriarbejder
 
 
Laursen
Holger Emil
24.03.1921
10.10.1995
Tømrer
 
 
Lund
Wolmer Yllebjerg
22.07.1920
16.02.1993
Portør
 
 
Lynggaard
Frede Thestrup
24.01.1921
11.02.1974
Murersvend
 
 
Madsen
Aksel
26.04.1920
 
Lagerekspedient
 
 
Madsen
Svend Harry
20.05.1923
24.05.1991
Typograf
 
 
Madsen
Christian
03.09.1912
12.10.1975
Arbejdsmand
 
Gruppefører
Madsen
Mads Christian Ejlersen
03.09.1912
12.10.1975
Arbejdsmand
 
Gruppefører
Madsen
Axel
23.01.1925
 
Tapetserer
 
 
Madsen
Ejnar
06.11.1914
26.03.1982
Arbejdsmand
 
Gruppefører
Mehlsen
Harry
15.11.1906
05.06.1974
Repræsentant
 
 
Mikkelsen
Aksel Vestergaard
13.11.1914
24.12.1993
Portør
 
 
Mortensen
Georg
28.02.1902
 
Farvehandler
 
 
Mortensen
16.08.1895
05.04.1950
Fisker
 
Er registreret som logivært - "Lagde robåd parat på aftalt sted for modtagefolks retræte i forbindelse med modtagelser" hedder det i Modstandsdatabasen. 
Mortensen
Marius
15.08.1908
 
Tømrer
 
 
Mølgaard
Tage
02.10.1911
13.11.1982
Assurandør
 
Motorordonnans
Møller
Niels Toft
29.06.1922
28.12.1985
Smedesvend
 
 
Nielsen
Arthur
04.12.1893
 
Forvalter
 
 
Nielsen
Aage Christian
07.05.1910
02.12.1974
Arbejdsmand
 
 
Nielsen
Niels Møller
26.03.1920
31.10.2001
Repræsentant
 
 
Nielsen
Aage
02.09.1913
23.12.1986
Grønthandler
 
 
Nielsen
Svend Aage
02.09.1913
23.12.1986
Grønthandler
 
 
Nielsen
Thorvald
11.03.1903
 
Maskinmester
 
Gruppefører
Nielsen
Kaj Ove Thorsen
30.07.1919
25.11.1993
Barber
 
Gruppefører
Nielsen
Roald
12.12.1923
 
Maskinarbejder
 
 
Nielsen
Kristian Roald Tranders
07.04.1914
24.09.1992
Murer
 
 
Nielsen
Anker Pers
04.09.1914
 
Bankassistent
 
 
Nielsen
Poul Erik
30.04.1920
14.12.1997
Mekaniker
 
Gruppefører
Nielsen
Ib Julius Brask
22.03.1911
04.10.1985
Forretningsfører
 
 
Nielsen
Nielsen
Henning
19.10.1925
10.03.1989
Barberlærling
 
 
Nielsen
Haagen Peter
08.11.1913
18.02.1975
Prokurist
 
 
Nielsen
Nielsen
Tage Marius
26.02.1916
24.04.1944
Lagerekspedient
 
 
Pagter
Herluf
06.08.1909
18.02.1977
Landsretssagfører
 
 
Pedersen
Aage
07.10.1903
 
Tapetserer
 
 
Pedersen
Aage
04.02.1923
27.12.1999
Møbelpolstrer
 
 
Pedersen
Jørgen Held
23.12.1921
 
Student
 
 
Pedersen
Carl Aage
02.12.1910
11.03.1976
Trykker
 
 
Pedersen
Arne
24.12.1919
 
Arbejdsmand
 
 
Pedersen
Vagn
05.02.1915
14.04.1987
Arbejdsmand
 
 
Pedersen
Jens Julius
23.03.1894
19.05.1970
Telefonmontør
 
Gruppefører
Pedersen
Svend Aage
09.03.1921
23.02.2002
Telefonmontør
 
 
Pedersen
Tage Mayland
19.07.1907
 
Prokurist
 
Motorordonnans
Pedersen
Jens Østergaard
15.08.1925
 
Handelslærling
 
 
Pedersen
Niels
05.07.1929
 
Skoleelev
 
 
Pedersen
Arno
15.08.1915
01.05.1994
Postbud
 
 
Petersen
Carl Stokholm
07.02.1900
18.01.1969
Rørlægger
 
 
Petersen
Svend Aage
28.11.1911
24.07.1993
Maskinarbejder
 
 
Petersen
Peder Christian Høgh
13.02.1896
02.05.1972
Bestyrer
 
Transport-chef
Poulsen
Thorkild
11.05.1916
 
Sagførerfuldmægtig
 
 
Poulsen
Vilhelm Stjerneholm
16.05.1924
 
Maskinlærling
 
 
Poulsen-bro
Svend Aa.
06.06.1922
 
Maskinarbejder
 
 
Præst
Jens Kristian Ladefoged
13.02.1913
10.10.1988
Mælkehandler
 
 
Schøning
Ritto Vilhelm
25.02.1916
12.05.1992
Mekaniker
 
Motorordonnans
Sigaard
Ejner
15.04.1924
29.03.1994
Elektriker
 
 
Skou
Hans Laurids
04.10.1910
 
Kontorassistent
 
Gruppefører
Slyngborg
Egon
05.09.1924
26.01.1984
Mekaniker
 
 
Stenz
Søren Siger
19.04.1919
18.04.1988
Revisorassistent
 
 
Stie
Svend Aage
22.12.1915
03.04.1994
Farver
 
 
Stærk
Niels Erik
09.07.1923
06.07.1994
Blikkenslager
 
 
Svendsen
Niels Christian
22.02.1926
07.03.1994
Handelslærling
 
 
Sønderby
Kristian
30.05.1926
05.01.1992
Typografelev
 
 
Søndergaard
Peder Christian
02.01.1916
09.11.1973
Arbejdsmand
 
 
Sørensen
Siegfred Emil Cremer
06.10.1906
13.02.1989
Maskinarbejder
 
Gruppefører
Sørensen
Alfred Emil
28.04.1919
26.10.1992
Tapetserer
 
 
Sørensen
Axel
28.04.1919
26.10.1992
Tapetserer
 
 
Sørensen
Knud
16.08.1925
 
Typograf
 
 
Sørensen
Jens
15.08.1891
 
Telefonmontør
 
 
Sørensen
Knud
13.08.1921
28.02.1996
Børstenbinder
 
 
Thomas
Kristian
31.12.1908
 
Hjælpearbejder
 
 
Thomsen
Anders Peter
10.12.1925
20.07.2002
Maskinarbejder
 
 
Toft
Johannes
08.09.1897
 
Havnefoged
 
Gruppefører
Vang
Robert Erwin
13.05.1921
 
Snedkersvend
 
Gruppefører
Vinkel
Poul Bak
30.03.1917
01.02.2001
Bogholder
 
Gruppefører
Zschau
Bent Fahl
08.08.1923
 
Elektriker
 
 
Ørtoft
Frede
03.09.1918
12.09.1985
Portør
 
 
Ørtoft
Christian
18.05.1890
 
Telegrafarbejder
 
 
Alsbjerg
Alsbjerg
Jacob
Johannes
30.10.1896
27.01.1901
 
14.01.1944
Vinkyper
Skovfoged
Stoholm
 
Andersen
Svend Harding
01.02.1914
31.07.1996
Snedkersvend
 
 
Bach
Richard
01.06.1917
21.02.2005
Snedker
 
 
Bittmann
Johan Frantz
05.03.1899
04.04.1974
Læge
 
Gruppefører
Hess
Poul
18.10.1910
 
Kommis
 
 
Madsen
Henry Korsgaard
12.07.1924
 
Smedelærling
 
 
Madsen
Emmanuel Godsk
24.02.1918
09.01.1995
Slagtersvend
 
 
Mikkelsen
Aksel
30.11.1913
05.12.1970
Landbrugsmand
 
 
Nielsen
Hans Kristian
10.09.1908
18.06.1992
Bagersvend
 
 
Nielsen
Vagn
03.10.1917
 
Chauffør
 
 
Nielsen
Viggo
17.05.1906
11.04.1974
Bagermester
 
 
Olesen
Harald
24.01.1908
 
Gårdejer
 
 
Pape
Frederik
19.07.1914
20.02.1991
Fiskehandler
 
 
Pape
Johan Frederik
19.07.1914
20.02.1991
Fiskehandler
 
 
Thompson
Carl Tønder
25.07.1912
29.06.1993
Manufakturhandler
 
 
Christensen
Christian
17.03.1907
 
Uddeler
Vejby
 
Andersen
Aksel Georg
28.09.1911
12.03.1986
Smedemester
Vridsted
 
Christensen
Chresten
18.05.1897
 
Vognmand
 
 
Jensen
Sigvard
10.01.1905
13.04.1990
Gårdejer
 
 
Jensen
Helge Sigvard
10.01.1905
13.04.1990
Gårdejer
 
 
Laursen
Aksel Nørgaard
20.04.1909
07.12.1988
Købmand
 
Gruppefører
Nielsen
Ejvind Hanghøj
16.10.1913
01.09.1993
Medhjælper
 
 
Nielsen
Chr. Møller
20.02.1910
 
Gårdejer
 
 
Nørgaard
Aksel
20.04.1909
07.12.1988
Købmand
 
Gruppefører
Torp
Vagn
17.05.1904
 
Landmand
 
 
Vistisen
Henning
16.01.1919
30.08.1990
Lagerforvalter
 
 
Vistisen
Ejler Henning
16.01.1919
30.08.1990
Lagerforvalter
 
 
Pedersen
Ove
07.09.1898
 
Vognmand
Ørum
 
Bertelsen
Aage
08.09.1921
06.02.1999
Smed
 
 
Mortensen
Tage
13.03.1920
25.01.1988
Landmand
 
 
Sørensen
Kristian Julius
01.05.1923
14.04.2010
Landmand
 
 
Jespersen
Georg Vestergaard
25.11.1922
28.09.2000 
Landmand
 
 
Henriksen
Harald Møller
12.08.1923
11.03.1999 
Slagter
 
 
Simonsen
Viggo
18.09.1901
 
Landmand
 
 
 
I alt er her 345 personnavne fra Skive Distrikt. En af de mest kendte med rod i Skive er Anton Ingersøn Toldstrup, født Anton Jensen. Toldassistent i Skive - og i den absolutte top af modstandsbevægelsen, primært med tilhør til Region I, som Skive Distrikt hører under, hvor Toldstrup var i regions- og jyllandsledelsen. Men også tilhør til Region II, Aarhus Distrikt. Er ikke medtaget i herværende registrering. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
F. eks. kan man ved søgning på Skive Distrikt nu heller ikke finde Ida Franziska Mortensen, fisker og den eneste kvindelige deltager i modstandsbevægelsen i Skive Distrikt. Man finder nu kun Ida Franziska M., hvis man kender navnet. Tidligere, d.v.s. et par år tilbage, optrådte Ida Franziska M. ved en generel søgning på Skive Distrikt. 
Modstandsdatabasen har kun sparsomme oplysninger. Det centrale er, at IFM i modstandsbevægelsen optrådte som logivært, og at hun "Lagde robåd parat på aftalt sted for modtagefolks retræte i forbindelse med modtagelser."